
Valamivel kevesebb mint nyolcszáz, többségében cigány fiatal tanul Magyarországon a Dzsaj Bhím közösség tanodáiban és a sajókazai Dr. Ámbédkar Gimnáziumban. Nemcsak az iskolás korúakat, a felnőtteket is szívesen látják a padokban, előfordul az is, hogy a szülő gyerekével együtt jár iskolába.
A közösség segítségével befejezheti az általános iskolát, akinek ez korábban nem sikerült. Aki tovább szeretne tanulni, felkészülhet a gimnáziumi évekre, sőt, érettségit is szerezhet a gimiben. A diákok az iskolával olyan helyekre juthatnak el, ahová cigánysorról ritkán utaznak emberek: színházba, közönségtalálkozókra járnak. A tanodahálózat olyan képzéseket próbál nyújtani, amelyek egyébként csak náluk tehetősebbek gyerekei számára elérhetőek. Kézműves foglalkozásokat tartanak, táncos vagy színházi órákat rendeznek a diákoknak.
Sajókazán két egyetemistával is találkoztunk, akik India kirekesztett csoportjából, a kaszton kívüliek közül érkeztek Európába, hogy magasan képzett szakemberként térjenek vissza segíteni a kaszton kívülieket az egyenlőségért folytatott harcban.
Swati Kamble szerint, aki korábban angol nyelvet tanított Sajókazán, a cigányok és az érinthetetlenek helyzetében a legnagyobb hasonlóság a mindennapos elnyomás, amelyben élnek. A nyomorból az oktatás és a felelősségvállalás jelentheti a kiutat – mondja az indiai lány.
Bogdán István
14 évvel ezelőtt
Szükség van egyre több cigány származású értelmiségi fiatalra, akik tudják majd saját értékeiket,képviselni és nem hagyják magukat másoktól elnyomni.
De, ez azonban nem egyszerű kihívás, önmaguktól minderre nem képesek. Támogatókra, segítőkre van szükségük, erre jó a Dr. Ámbedkar Dzsaj Bihím egyház iskolája, és az egyházak képviselete melyek szervezett közösséget alkotva biztonságos hátteret nyújt a cigány fiatalok számára indentitásuk megtalálásában. Meg vagyok győződve arról, hogy Jézus Krisztus igéje az amely meg tudja formálni minden ember szívét arra, hogy Ő vele és embertársainkkal békés harmóniában éljünk és egyenlőnek érezzük magukat. Mert minden ember egyforma és nincs különbség!
Én magam is keresztény közösségben nőttem fel ahol sokat formálódtam, most is a Jézus Minden Nemzetért Közösség (egyházi szervezet) tagja/elnöke-ként szolgálok roma emberek között az evangélium hirdetésével, tanítói munkával és pásztorlással.
Tapasztalataim szerint a vallásukat gyakorló (karizmatikus közösségekben élő, Pünkösdista irányzathoz tartozó) fiatalok körében az, hogy nagy kitartással keresik a társadalomban való helyüket, feljebb akarnak emelkedni a rang létrán, hogy ne maradjanak az alacsony sorsúságban, mély szegénységben, tanulatlanságban.
Imám az, hogy a romák egyenlőek legyenek más népekkel a minden nemzet között.
Üdv.:
Bogdán István
Pardeep Attri
13 évvel ezelőtt
Jai Bhim Network is doing marvelous job.. Thousands salutes to the Jai Bhim Network.