
Tudósítónktól:
Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) szeptember 11-én keresettel fordult a Fővárosi Bírósághoz. Ebben kéri annak megállapítását, hogy az Oktatási és Kultúrális Minisztérium (OKM), mivel nem tesz eleget ágazati irányítási és ellenőrzési feladatainak, fenntartja a roma gyerekek iskolai szegregációját. Az Alapítvány kéri továbbá a Bíróságtól, hogy a fentiek miatt szabjon ki a Minisztériumra 50 millió forint közérdekű bírságot, valamint kötelezze arra, hogy rendszeresen ellenőrizze az ország valamennyi iskolájában az Egyenlő Bánásmódról szóló Törvény, valamint a Közoktatási törvény vonatkozó paragrafusainak végrehajtását.
Mint ismeretes, az Alapítvány több iskolafenntartó önkormányzatot perelt már sikeresen a cigány gyerekek iskolai szegregációja miatt. Pert nyertek Miskolc önkormányzata ellen, aminek eredményeként az bezárta a csak roma gyerekeket oktató Kuti iskolát és megkezdte a szintén csak roma gyerekeket fogadó József Attila tagiskola felszámolását is. Tavaly novemberben a Legfelsőbb Bíróság döntött, az Alapítvány kezdeményezte Hajdúhadházi ügyben és kötelezte a polgármestert, hogy zárja be a csak cigány gyerekeknek fenntartott iskolaépületeket. A Nyíregyházi önkormányzattal peren kívüli egyezségre jutott az Alapítvány, itt bezárták a hírhedt Huszár telepi iskolát, nem várva meg a per erdményét.
Az Alapítvány vezetője, Mohácsi Erzsébet úgy gondolja, ez a bírósági ügy tulajdonképpen három üzenetet hordoz az adófizető polgárok számára:
- bár az OKM jó irányba mutató jogszabályokat hoz a roma gyerekek iskolai integrációja ügyében, de nem ellenőrzi azok végrehajtását és nem szankcionálja a jogszabályok megsértését, ezzel maga is jogsértést követ el, fenntartja a szegregációt
- a miskolci és hajduhadházi bírósági ítéletek bizonyítják, hogy a roma gyerekeket szegregáló iskolák és fenntartóik törvényt sértenek, az OKM honlapja szerint van még belőlük több száz. Nem civil szervezet dolga, hanem magáé az Államé, hogy érvényt szerezzen a hatályos jogszabályoknak
- az általános iskolai szegregáció és a szegregált iskolákban nyújtott rosszabb minőségű oktatás eredményeként a roma gyerekeknek csak 10%-a tesz érettségi vizsgát szemben a többségi gyerekek 80%-ával. Ez nagyban hozzájárul a szegénység, a munkanélküliség és a segélyeknek való kiszolgáltatottság fennmaradásához.
Az OKM illetékesei még nem reagáltak a per tényére.
A tárgyalásokról közvetlenül tudósítjuk majd olvasóinkat.
orsós jános
15 évvel ezelőtt
Nagyon nagyon drukkolok az Alapítványnak!
Orsós János
15 évvel ezelőtt
Nem tudom hogyan működik a rendszer, de az a tapasztalatom, hogy az iskolákat feljelentés alapján szokta az OH ellenőrizni. Olyan mint egy egy SZEKUS rendszer. bárkinek baja van egy iskolával, ír egy név nélküli levelet, és az OH már ott is van, mint egy kommandó. a feljelentésben akár rágalmak, vagy sejtések is lehetnek, de az OH azokat készpénznek véve oroszlánként védi a név nélküli besúgó álláspontját.
Ilyennel próbálkozott már az Alapítvány?
érdemes lenne név nélkül jelentést tenni, mert azt jobban szeretik.
orsós jános
15 évvel ezelőtt
Elnézést,
kiderült, hogy nem mindig kell a szekus módszer!
egy határon túl az OH előszeretettel ellenőriz, és bezárni óhajt „cigány intézményeket” egy az Észak magyarországi OH- ban dolgozó Nő mondta, hogy csak egyetlen egy olyan közoktatási intézmény van Borsodban, ahol nem „fullos ” a szakellátottság, és ez persze cigány intézmény, de kikérte magának, hogy ő nem rasszista!
Cáfoljuk meg!!!!
Ha valaki tud esetleg borsodban olyan iskolát, ahol nem fullos a szakellátotság jelentse már fel az illetékes OH-nak!
Ha azonban valóban minden intézmény szakellátottsága korrekt, akkor El kell hinni a hatóság asszonynak, h igazat mond és nem is rasszista!
ez esetben ezer bocsánat, még a feltételezésért is!
Farkas
15 évvel ezelőtt
Jónapot!
Remélem a romák érdekeit képviselve az Alapitvány eléri a célját.
Borsodban van csak cigány intézmény?