
Soltész Miklós (Fidesz-KDNP), a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának (NEFMI) szociális ügyekért és családpolitikáért felelős államtitkára a HírTV Sziluett című műsorában 2010. július 17-én:
Én azt gondolom, hogy a kereszténységnek egy 2000 éves feladata a népjólétnek a segítése és a – hát mondjuk így, hogy – mozgatása, vagy írányítása, hogy ha lehetőség adatik (…) Én azt gondolom, hogy ez a 2000 éves hagyomány minket bizonyos szempontból felhatalmaz arra, hogy véleményt formáljunk és ne csak formáljuk, hanem segítsuk is a társadalmat ebben.
Egy buddhista hívő mondhatná:
Én azt gondolom, hogy a buddhizmusnak egy 2500 éves feladata a népjólétnek a segítése és a – hát mondjuk így, hogy – mozgatása, vagy írányítása, hogy ha lehetőség adatik (…) Én azt gondolom, hogy ez a 2500 éves hagyomány minket bizonyos szempontból felhatalmaz arra, hogy véleményt formáljunk és ne csak formáljuk, hanem segítsuk is a társadalmat ebben.
Egy zsidó hívő pedig:
Én azt gondolom, hogy a zsidóságnak egy 5700 éves feladata a népjólétnek a segítése és a – hát mondjuk így, hogy – mozgatása, vagy írányítása, hogy ha lehetőség adatik (…) Én azt gondolom, hogy ez a 5700 éves hagyomány minket bizonyos szempontból felhatalmaz arra, hogy véleményt formáljunk és ne csak formáljuk, hanem segítsuk is a társadalmat ebben.
Barack Obama:
Akármi is voltunk valaha, többé már nem vagyunk keresztény nemzet: zsidó nemzet is vagyunk, muzulmán nemzet, buddhista nemzet, hindú nemzet, és hitetlenek nemzete. (Call to Renewal Keynote Address)
Falvay Dóra
14 évvel ezelőtt
Helyesbítenék. A hitetlenség aránylag modern hagyomány. Az ember vallásos állat, csak esetleg kigyógyul belőle, miközben felnő.
Kalányos László
14 évvel ezelőtt
Ha egy vallási hagyomány nincs intézményesítve, az nem egyenlő azzal, hogy nem is létezik. Ha egyenlőség jel kerül ide, akkor nincs távol az ún. „történelmi egyházak Magyarországon” vs. „mely egyházak és hol vannak elfogadva intézményesültnek” „témakör” sem… Nem vallási hagyományokat illetően pl. a cigányoknak soha nem volt intézményesített hagyományuk, de attól az még létezett és ebben emberek tömegei éltek és élnek ma is (intézményesített hagyomány nélkül). Más részről pedig Tamás sem „intézményesen” volt hitetlen 2000 évvel ezelőtt. Miként a hit, úgy a hitetlenség sem modern „találmány”.