
Sajókazán rendőrökkel érkeztek az áramszolgáltató emberei, hogy a szabálytalan vételezést megakadályozzák.
Ma kora reggel két rendőrautónyi járőrrel érkeztek meg a sajókazai, zömében romák lakta Sólyom telepre az Émász szakemberei, hogy megakadályozzák a szabálytalan áramvételezést, és a céget ért kárról jegyzőkönyvet vegyenek fel. A helyzet télvíz idején különösen rosszul érinti a családokat, a telepen ugyanis szinte semmilyen közmű, így gáz sincs. Az áramot fűtésre, és a korán beköszöntő sötétség miatt főként világításra használják az emberek. Abból a kényszerű helyzetből, hogy adósságaik miatt már rég kikapcsolták a szolgáltatást, maguk is szabadulni akartak.
Egy éve az egyik családapát az áramügy miatt egy év börtönre ítélték. A történetet ekkor ismerhette meg a nyilvánosság: a filmes szakma a tavalyi filmszemle idején gyűjtésbe kezdett, hogy a bajbajutott családok házaiban újra legálisan lehessen áram. A helyzet látszólag a kriminalisztika körébe tartozik, miközben inkább szociálpolitikai megoldásokra lenne szükség. A családok ugyanis a tartós állástalanság miatt egyre mélyülő adósságokba kerülnek, és munkalehetőség híján az egyre karcsúsodó szociális ellátásokból képtelenek kifizetni hátralékaikat. Így a telepen tömegével kapcsolták ki a szolgáltatást, és szerelték le a szolgáltató szakemberei a villanyórákat. Ez ellen próbáltak „lázadni” az emberek.
A filmes gyűjtés eredményeként másfél millió forint jött össze, ebből akarták kezelni a sajókazai asszonygyülekezet tagjai az áramproblémát. Azt feltételezték, ha az önkormányzatnak pénzébe nem kerül (az adományból fedezhető lett volna a törvény által előírt önkormányzati önrész), akkor a testület megalkotja azt a rendeletet, amely hozzásegíti a rászoruló családokat az adósságkezelési szolgáltatáshoz. Csak így lehetett volna felszámolni az adósságcsapdát. A sajókazai testület azonban ezt nem szavazta meg, ezért nem sikerült elindítani az áldatlan állapot felszámolását, és az előre fizetős mérőórák felszerelését.
- Az Elmű tolerálja a szociális helyzet miatt bajbajutott emberek fizetési nehézségeit. Ezért lehet alapítványi segítségért, részletfizetési lehetőségért folyamodni – mondja Boros Norbert, a társaság szóvivője, hozzátéve, a kormánnyal megállapodást kötöttek, hogy télvíz idején felfüggesztik a kikapcsolásokat. Csakhogy ezeknél a családoknál már rég kikapcsolták, de mint megtudtuk, „lopási moratórium” nincs. Megkérdeztük, miért volt szükség arra, hogy újabb eljárásokkal és rendőrségi intézkedésekkel tovább súlyosbítsák a Sólyom telepi családok életét, hiszen az ott lakók szabadulni akarnak ebből a csapdából, és minden tőlük telhetőt megtesznek a helyzet felszámolására, de ebben egyelőre az önkormányzat nem bizonyul partnernek. Boros szerint viszont más a helyzet: „Egy év telt el, a társaságunk egymillió forintot adományozott, hogy a telepen a családoknak fel lehessen szerelni az előrefizetős órát. Semmi nem változott, maradtak a lopások”, fogalmaz. Hasonló rendőrségi akciók voltak másutt is az országban.
Az Elmü valóban utalt pénzt. Csakhogy, mivel az önkormányzat nem volt hajlandó az adósságkezelést elindítani a településen, azt sem lehetett felhaszni. Úgy tudjuk, a pénz most a sajókazai Faluszépítő Egyesület számláját hízlalja.
Forrás: Népszabadság, 2010. február 18. (Ónody-Molnár Dóra)
PIntér Péter
15 évvel ezelőtt
Egészen megdöbbentő történet. A legfurcsább, hogy a polgárok és segítőik megpróbálták megoldani a problémát, de úgy tűnik, az Önkormányzat ehhez nem volt partner, még úgysem, hogy az önrészt is állta volna a filmesek felajánlása a cikk szerint. Egyszerűen érthetetlen ez a hozzáállás, hiszen a falu polgárairól van szó. Nem szeretnék állampolgár lenni Sajókazán!
Lázi István János Benő
15 évvel ezelőtt
Nagyon szomorú az, hogy a Sajókazai testület így áll/t a dolgokhoz. Több mint egy éve próbáljuk a problémát megoldani, de nem tudjuk, mert nincs adósságkezelés.
Ezzel megoldottuk volna az emberek problémáját, most mindenkinek lehetne órája. De nem kellett az önkormányzat a mi kis 2,5 millió forintunk, ami képezte volna az önrészünk, mert „még nem túl nagy a probléma”.
Könnyű így a cigányokra mutogatni! A jelszavuk: Fizetni szeretnénk!
Hát így nagyon nehézkes! Az önkormányzat mindig keresi a hibát szervezetekben, emberekben! De azt nem vizsgálják meg, hogy ők miket nem csináltak meg, mit rontottak el!
Köszönjük tisztelt sajókazai testület!
http://nol.hu/belfold/20090720-nem__nem__nem
Kalányos László
15 évvel ezelőtt
Mi van, ha ennek a sajókazai testületnek eredetileg is ez volt a terve és most ért célba?
Lázi István János Benő
15 évvel ezelőtt
Elgondolkoztató kérdés! A válaszom: szerintem ez volt a tervük.
békegalamb
15 évvel ezelőtt
Kedves László!
Ez a gondolat ma bennem is megfogalmazódott valamiért.
Ezzel most két legyet ütött egy csapásra: a telepen élőket és a segítőiket.
De csak nyakon ütött bennünket, nem agyon!
Vajon mi lapul még a tarsolyukban?
Kalányos László
15 évvel ezelőtt
Ha ez volt a tervük, akkor azt vajon mi mentén hajtották végre? A helyi cigányok gyűlöletének jegyében? Valamilyen anyagi haszon reményében? Vagy e kettő ötvözetéről van szó? (Pl. mint Monokon…) A cigányok gyűlölete zsíros „bizniszekkel” kecsegteti ennek a sajókazai testületnek a tagjait és/vagy klientúráját?
Bari Jutka
15 évvel ezelőtt
Le kellene vetítenetek Florian Opitz – Nagy Kiárúsítás című filmjét.
Ez a privatizált állami szolgáltatások emberekre gyakorolt hatásáról szól.
Nektek nagyon tanulságos lenne a DélAfrikai áramszolgáltatós sztori.
Nagyon jól láttatja, hogy ez nem cigány vagy magyar specifikus probléma. Ez a kizsákmányolás egyik fajtája!
Üdv. Jutka
Derdák Tibor
15 évvel ezelőtt
Kedves Judit!
Levetíted nekünk valamelyik szombat délután?
üdv
dt
Kalányos László
15 évvel ezelőtt
Magyarországon ma van olyan település, ahol azt mondják a testület tagjai, hogy a cigányok büdösek, tetvesek, stb. Ha csak ennek az egy „mondásnak” nézünk utána, akkor azt látjuk, hogy az a kocsi, amelyik összegyűjtené a szemeteket, az nem megy el a település azon részére, ahol cigányok élnek. A szemét csak halmozódik. Spórolnak a kocsi benzinpénzén, a sofőr, kukaürítők munkaidején, aztán ezt a megspórolt pénzt szépen fel lehet használni út- és járdafelújításokra (hiába, igyekezni kell, különben nem lesz elég szavazat az ilyen-olyan választásokon), a cigányok lakta rész pedig eső idején sáróceán). A feketébb bőrű embereknek nem adnak munkát, viszont valamiből meg kell élniük. Ennek egyik forrása az, hogy más település szemeteit is hazaviszik és leválogatják, mit lehet felhasználni, mit nem. Így a spórolás már település-közi. Le van ez zsírozva, mindez egy üzlet része… Tehát kik bűzlenek? Kik itt a tetvek?
Glonczi László
15 évvel ezelőtt
Ami késik az nem múlik.Előbb utóbb utol éri őket a saját önzésük.(Karma)Hogy tudnak reggelente tükörbe nézni?Más zsírján spórolni?
Nézzenek magukba vagy inkább ne ,mert annyira elszörnyednének ,hogy nem bírnák a súlyát!!!
Bari Jutka
15 évvel ezelőtt
Szívesen, csak meg kell szerezni előbb.
A Védegyletnek volt meg, már megkérdeztem van e még copy, és jelentkezem ha szóltak!
JA és hallom mégse indultok a SZEMA-val.
… besegíthetnétek nekem, mert 32 település az enyém és vannak Sajókaza környékéről is, de sajnos Sajókaza nem ide tartozik (6-os evk)!
üdv. Jutka
Fürjesné Zsóka
15 évvel ezelőtt
Az önkormányzat hozzáállása egyértelműen kiderült akkor, amikor az adósságkezelésről kellett szavazni:
Érveik:
Adófizetők pénzéből ne fizessük ki az amúgy is ingyenélők tartozását.
Az, hogy anyákat visznek börtönbe, szerintük egyéni szocprobléma.
Az hogy ez hosszú évek óta burjánzó és tömeges probléma, szerintük nem rájuk tartozik.
A határozott NEM szavazat, amivel keresztül vágták az általunk építgetett egyetlen járható utat, számomra egyértelművé teszi, hogy erre a napra vártak.
Szerintetek nem jól látom?