A Biblia nem tudományos olvasókönyv – mondja Francisco Ayala, a kitüntetett tudós
(University Communications – Daniel A. Anderson)
XVI. Benedek pápa szerint létezik ugyan evolúció, de azt nem a „véletlenszerű” szelekció alakítja, sőt nagyon is megtervezett és célszerű folyamatról van szó, ami sokak szerint kaput nyit a kreacionizmus legújabb kori, sokak szerint még megtévesztőbb formája, az értelmes tervezés teóriája felé.
A kreacionizmus (teremtéstan, a bibliai Teremtés könyvén alapuló világmagyarázat) egyik legismertebb és legnagyobb hatású megcáfolója kapta idén a Templeton-díjat – vagyis a legtöbb pénzzel járó (a Nobel-díjnál is bőkezűbb) vallási elismerést. A hír már önmagában is paradox, rá adásul a kitüntetett tudós és az egyház viszonyában nem ez az egyetlen ellentmondás.
Maga a díj protestáns hátterű (lásd a cikk alján), ám az odaítélésénél igen gyakran érvényesülnek a legnagyobb keresztény felekezet, a római katolikus egyház szempontjai is. Ezért is okozott meglepetést az idei kitüntetett személye: ha Francisco Ayala II. János Pál hivatali ideje alatt kapta volna meg a díjat, azon senki nem csodálkozott volna, XVI. Benedek azonban nem áll elődjével tökéletesen azonos platformon „teremtéstani” szempontból (a mostani pápa szerint létezik ugyan evolúció, de azt nem a „véletlenszerű” szelekció alakítja, sőt nagyon is megtervezett és célszerű folyamatról van szó, ami sokak szerint kaput nyit a kreacionizmus legújabb kori, sokak szerint még megtévesztőbb formája, az értelmes tervezés teóriája felé).
Ami a díjazottat, vagyis Ayalát illeti, ő meggyőződéses katolikus: a papi pályát hagyta el a kutatásért, de a hitnek nem fordított hátat, és hivatásának tekinti az egyházak és a tudomány összebékítését olyan fundamentális kérdésekben, mint amilyen az evolúció és a Biblia viszonya. A tudós meg van győződve róla, hogy a bibliai tanítás és az evolúcióelmélet között nincs ellentmondás, de csak akkor, ha a Bibliát nem tudományos olvasókönyvnek tekintjük.
A genetikával és evolúcióbiológiával foglalkozó kutató a Kaliforniai Egyetemen tanít. A nevéhez fűződik például a környezeti heterogenitásból adódó genetikai változatosság elméletének bebizonyítása. A teória arról szól, hogy a környezeti hatásokhoz történő alkalmazkodás néhány generációnyi távlatban a génekben is megjelenik. Ezt Ayala ecetmuslicákkal kísérletezve igazolta: 18, genetikailag azonos összetételű populációt kezdett el tenyészteni eltérő környezeti feltételek között, majd 15 generáció múlva megvizsgálta a végeredményt. Kiderült, hogy minél nagyobb mértékben különbözött az állatok élőhelye, annál nagyobb genetikai különbség alakult ki közöttük.
Francisco Ayala szerint mindez nem mond ellent annak, hogy a világot – és benne az evolúció „csúcsmodelljét”, az embert – teremtették. Sőt, éppen ő volt az Amerikai Tudományos Akadémia Tudomány, evolúció és kreacionizmus című kiadványának szerkesztője is; ez a dokumentum éppen azoknak készült, akiket zavar, hogy az iskolában vagy a tudomány művelése közben megismert tényeket nem tudják öszszeegyeztetni az egyházi tanítással. Ayala természetesen úgy látja, hogy a kétféle világnézet között van közös nevező, ennek megtalálásához azonban a tudományt és a vallást markánsan külön kell választani. A határok meghúzása érdekében a fentebb említett mű kétségkívül sokat tett: például a nagyközönség elé tárt néhány tudományos tényt, amelynek ismeretében nehéz kétségbevonni az evolúció létezését. Talán a legfontosabb ilyen ismeret a Tiktaalik nevű halhoz kapcsolódik: ezt az élőlényt (pontosabban a maradványait) az evolúcióelmélet alapján, abból „visszaszámolva” fedezték fel Kanadában. A foszszíliákat egy olyan szigeten ásták elő, ahol korábbi kutatásokból tudható volt, hogy 375 millió éves kőzetek vannak: ez az a kor, amelyben a tudomány mai állása szerint a szárazföldi élőlények kialakultak. És láss csodát: a szóban forgó kőzetben ténylegesen találtak egy halat, amely a szárazföldi négylábúak bizonyos tulajdonságait is mutatja.
Ayala arra is rámutatott: a tudományos megismerés mindig elméletekre és modellekre támaszkodik, de csak azokat a teóriákat tartja meg, amelyeket a tények – többszöri, ellenőrzött és reprodukálható körülmények között – igazolnak. Ha valaki hasonló feltételrendszerben igazolni tudná a kreacionizmust vagy akár az „értelmes tervezést”, az valódi tudományos szenzáció lenne – állítja. Szerinte a kreacionizmussal éppen az a baj, hogy dogmaként, és nem tudományos módszerekkel próbál magyarázatot adni a világ keletkezésére. –Azért nem tanítunk asztrológiát is az asztronómia alternatívájaként, vagy boszorkányságot orvostudomány helyett, mert az a döntő szempont, hogy mit lehet tudományosan igazolni, és mit nem – szögezte le a Tudomány, evolúció és kreacionizmus bemutatásakor.
A Wikipédia szerint a Templeton-díj egy 1972-ben alapított kitüntetés, amelyet kiemelkedő vallási és spirituális eredményért adományoz a Templetonalapítvány Londonban. Alapítója, Sir John Templeton presbiteriánus üzletember szándéka szerint a díj amolyan vallási Nobel-díjként funkcionál. Csak élő személy nevezhető, a győztes személyéről kilenctagú nemzetközi tanács dönt. A díjjal járó pénzösszeg jelenleg 1,6 millió dollár. Ezzel az összeggel ez a világ legnagyobb összegű olyan díja, amelyet csak egyetlen személy kaphat meg. Az alapító szándéka szerint a díj anyagi jutalma nagyobb a Nobeldíjjal járó összegnél, hogy jelezze, a hit területén elért eredmények nagyobb hatásúak a tudományos eredményeknél.
http://nol.hu/lap/tudomany/20100330-vallasi_dij_az_evolucio_bizonyitojanak
H. Yvette
14 évvel ezelőtt
Igen, az evolúció vallási kategória. Vagy elhiszed vagy nem. A tudomány önmagán kívül nem vizsgál. Tehát nem tudományos egyik elmélet sem, mondom elmélet, ideológia, meggyőződés. Az evolúcuió is feltételezések sora, áltudományos. A véletelen.. az olyan tudománytalan kategória.:)
Pítör
14 évvel ezelőtt
Látom fogalmad sincs a tudományos módszertanról, arról, hogy mitől áll meg valami a lábán, vagy mi a bizonyíték fogalma. Valahol általános iskolában maradhattál le, de lehet, hogy gimiben unatkoztál biosz órán, ha nem tűnt volna fel az evolúció már tudományos tény, bőven nem elmélet. Szólj majd ha a prekambriumból nyúlkövületet találnak, vagy ha a kisbabád nem ugyanúgy szorítja reflexesen az ujjad, mint a csimpánz! A feltételezéseket bizonyítani szokás a tudományban, és ha bizonyított akkor elfogadni szokás. A Hartog által leírt prezentizmus hibájában tobzódsz, és ráadásul hülyének nézed azt a rengeteg paleontológust, geológust és evolúcióbiológust, akiknek köszönhetjük, hogy némi biztos talaj azért már van a lábunk alatt. Nem baj, gondolom szerinted a Föld nem is 4,5 milliárd éves. Gondolom teljesen tisztában vagy mitokondrium és a kloroplasztisz jelentőségével az eukarióta sejtben, csak hogy ilyen középiskolás tudásbeli hiányt merjek feltételezni. Nem az evolúció téves, hanem a te tudásod hiányos. Már ne is haragudj! Hit kérdése a gravitáció? A fizikusoknak se hiszel? Tudod vannak emberek akik jobban értenek a mikroszkóphoz vagy a C14 szénizotópos kormeghatározáshoz, mint te. Talán nem ártana szelektálni, hogy az elméletekből mi tudományos és mi ál-.
LadyJu75
13 évvel ezelőtt
Van, aki a Teremtőben hisz. Mások az evolúcióban. Ezt a két hitet mindig egymásnak lehet feszíteni. Én a Teremtőben hiszek, ezt látom bizonyítottnak. Ennek a cikknek a kapcsán nem abban látom a legnagyobb problémát, hogy vannak, akik nem fogadják el az Urat. Szerintem sokkal nagyobb gond, hogy az állítólagos legnagyobb keresztény egyház elismeri az evolúciót!!!
Valószínűleg az én tudásom is sekélyes, mert Pítör hozzászólásainak tudományos mondatait nem nagyon értettem. Biológiát ugyan nem tanultam a középiskolában, de ez nem mentesít. A Bibliát viszont folyamatosan tanulmányozom. Számomra sokkal érthetőbb, és több bizonyítékkal is szolgál.
Leírok pár fizikai dolgot, amelyek megtalálhatók a Bibliában is:
gravitációs mező – Jób 26:7
a Föld kereksége – Ésa 40:22
végtelen univerzum – Ésa – 55:9
Ezeket az Ószövetségben lehet megtalálni, ami évezredek óta szinte változatlan. Jó bizonyíték erre a Holt-tengeri tekercsek. Eszter könyvének kivételével a teljes Ószövetség megtalálható héber nyelven.
Ráadásul számtalan tudós van, aki belemélyedve a tudományába rájött, hogy ez a tökéletes rendszer nem születhetett másképp, mint egy magasabb rendű alkotó műveként.
jóbarát
13 évvel ezelőtt
Az evolúció igaz, mert az életnek egy nagyon is meglévő tulajdonsága, hogy a tökéletesedés felé haladjon–ez pedig Teremtés általi öröksége.
De még se mondhatjuk azt hogy megtervezett teremtés történt, csupán teremtő aktusa a földi két isteni energiának, felszínközelben és mindig a pillanatban gondolkodva, alkotva.
Nincs személyes Isten csak Földünknek két hatalmas energiája amely a teremtés aktusa során alkotókként bele kerültek az életekbe is amikor megalkottattak. Így van minden életben két lélek energia. Aminek köszönhetően válhatott passzív anyagból eleven élővé, gondolkodóvá.
De e két energia tudatos erők, az egyik az Erő és képi-memória, a másik a szellemi Isten-erő.
De beszélni csak a szellemi volt képes megtanulni, helyesebben az embertől tanulta meg miképp szólaljon meg, rezegtesse meg energia szálait, mint valami húros hangszert, ha szükséges, -nagyon ritkán— a Jelenése.
De nem az univerzumban székelnek hanem talpunk alatt a Földben és onnan sugárzik ki mind kettő. Az egyik mint magnetoszféra eltávolodva, a másik, mint tóba dobott kőnek gravitációs hullámai -s képezhet protoni plazmát a Földünk körül.
A szellemi isteni energia hófehér és a Magmában van Higanyba, vagy ólommal együtt–nem vassal!!!
A másik Fekete-testes energia az anyagban áramlik, főleg a kőolajban ez biztosítja a gravitációt, hogy az élet stabilan állni tudjon.
Még valami nagyon fontos, a Földünk haldoklik!!! Az agonizálása 1991 augusztus 1. ével kezdődött el!!!
Tévednek a tudósok amikor azt hajtogatják, hogy a Földünk kívülről befelé haladva hűlt le és szilárdult meg— NEM!! Belülről haladva kifelé melegedett fel, izzott át az anyaga fokozatosa. Mint valami gigantikus centrifugában úgy préselődik az olvadt izzó anyag a már tojáshéjnak minősülő kéreghez. A Magma körül pedig széles ÜRES, levegő, gravitáció és IDŐ nélküli TÉR van.
Mind emiatt van a globális felmelegedés a megsokszorozódott földrengések a tűzhányók ébredése, Izland, japán és óceáni szigetek eltűnésének veszélye, Magyarországon gyakoribb földrengések és nagyobbak — durván megváltozott időjárás — az emberiség hangulatának eltolódása az agresszívabb irányba, mert nem lesz képes elviselni a nélkülözéseket. –nem vallási maszlagokkal kell etetni, mert maga az ember fogja a felszínen tűzbe borítani a világot –hanem élhetőbb életet a mesék helyett –legyen az hindú, keresztény bármilyen felekezet, mindegyik dogmája nem több mint mese a köbön!!!